OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Dojčenské mlieko z kravského mlieka

Dojčenské mlieko z kravského mlieka

Dojčenské mlieko z kravského mlieka

Na 1liter

(Poznámky v zátvorke sú moje poznámky, príprava tohoto mlieka nie je taká zložitá, aký dlhý je recept, s trochou cviku ho máte hotové za chvíľu.)

Prajem vám, aby ste to nikdy nepotrebovali, ale ak by ste náhodou mali problém s dojčením, treba kontaktovať dobrú laktačnú poradkyňu, napr. takú, ktorá je registrovaná na www.mamila.sk , ktorá vám určite pomôže rozbehnúť dostatočné množstvo mlieka. A dovtedy je podľa mňa domáce dojčenské mlieko oveľa lepšia alternatíva ako kupované instatné, ktoré bolo vyrobené pri vysokej teplote a je to vlastne umŕtvená umelá potravina. Laktačné poradkyne vraj rozbehnú mlieko aj adoptívnym matkám, poznám ženu, ktorá kvôli zanedbanej snahe o dojčenie v pôrodnici nemohla dojčiť prvé mesiace a potom, keď sa nakontaktovala na laktačnú poradkyňu zo Šale, po pár týždňoch úspešne dojčila a stále dojčí svoje dieťa. Dojčenské mlieko z kravského mlieka dávajte svojmu bábätku cez cievku, ktorú vám predá laktačná poradkyňa a ktorú si priložíte na bradavku a dieťa prikladáte na bradavku, ak sa prisáva. Ak nie, pomôže vám laktačná poradkyňa. )

2 šálky čistého nepasterizovaého mlieka s bio certifikátom (pri nepasterizovanom mlieku pozor na zdroj, na Slovensku žijú kliešte, z ktorých určité veľmi malé percento je nakazených kliešťovou encefalitídou, chovatelia v drobnochove tvrdia, že dokážu ustriehnuť, kedy ich zvieratá boli napadnuté kliešťom, surové, nepasterizované, mlieko vraj obsahuje látku (Wulzenovej faktor), ktorá je zdraviu veľmi prospešná, my pasterizujeme všetko mlieko tzv. šetrnou pasterizáciou – zahrejeme na 71-72°C na 30 sekúnd, potom rýchlo schladíme ponorením nádoby s mliekom do studenej vody), alebo pasterizovaného nehomogenizovaného mlieka s kultúrou piima (kultúra, po pridaní ktorej mlieko skysne na štýl jogurtu alebo kyslej smotany, na Slovensku sa nepoužíva často), prednostne od plemena Jersey alebo Guernsey z pastevného chovu (na Slovensku sa často chová plemeno Slovenské strakaté, ktoré dáva tiež dobré mlieko, ale veľa ľudí chová aj plemeno Jersey – zdroje na https://vyzivujucetradicie.wbl.sk/Mlieko-a-mliecne-vyrobky.html ; plemeno Holstein dáva mlieko s pozmeneným kazeínom, ktoré sa ťažšie trávi)

¼ šálky domácej tekutej syrovátky (recept viď nižšie)

4 polievkové lyžice laktózy - http://www.pgchem.sk/sk/ponuka/67/laktoza-mliecny-cukor--500-g (odpísali mi, že je potravinárskej kvality)

¼ čajovej lyžičky bifidobacterium infantis (probiotikum pre bábätká, dostať kúpiť v lekárni)

2 polievkové lyžice kvalitnej smotany – nie ultrapasterizovanej (zdroj napr. na https://vyzivujucetradicie.wbl.sk/Mlieko-a-mliecne-vyrobky.html )

½ čajovej lyžičky oleja z treščej pečene s vysokým obsahom vitamínov (ja kupujem ten, ktorý odporúčajú autorky knihy Vyživujúcich tradícií, autor knihy Cure Tooth Decay a autori českého webu www.vyzivujicitradice.cz – bio fermentovaný olej z treščej pečene od Green Pastures, dostať kúpiť na www.kosimesnadno.cz – eshop pre www.vyzivujicitradice.cz, robím hromadné objednávky, píšte na jarosi.monika@centrum.sk)

1 čajová lyžička nerafinovaného slnečnicového oleja (bio slnečnicový olej kúpite na www.buslakoil.com )

1 čajová lyžička extra panenského olivového oleja

2 čajové lyžičky kokosového oleja

2 čajové lyžičky pivovarských kvasníc (kúpite v lekárni)

2 čajové lyžičky želatíny (pomáha tráviť mlieko, kúpite v potravinách)

1 a 7/8 šálky filtrovanej vody (na Slovensku máme artézsku vodu, príp. použite kupovanú dojčenskú vodu, aj keď je otázne, či nebola vystavená vysokým teplotám v PET fľaši, kedy sa môžu uvoľniť škodlivé látky, vždy uprednostnite kupovanú vodu plnenú do sklenených fliaš, príp. PE, PP fliaš, ale osobne také nepoznám, ak používate vodu z vodovodu, treba ju prefiltrovať, čím odstránite bohužiaľ aj časť minerálov, ale zbavíte ju chlóru, ktorý je veľmi škodlívý, našťastie neviem o tom, že by do vody vo vodovodoch na Slovensku bol pridávaný fluór)

¼ čajovej lyžičky prášku z aceroly

 

Pridajte do vody želatínu a s citom zahrievajte, až sa želatína rozpustí. Všetky ingrediencie dajte do mixéru a dobre premiešajte. Preneste do úplne čistého pohára alebo nerezovej nádoby a dobre premiešajte. Poznámka: Ak mlieko pochádza od kráv pleena Holstein, pridajte ešte 1-2 polievkových lyžíc smotany.

Podávajte tak, že do úplne čistej sklenenej fľašky nalejete 177-236 ml, nasadíte cumlík a vložíte do hrnca s bublajúcou vodou. Ohrievajte, kým bude mlieko teplé, ale nie horúce na dotyk, dobre fľašku pretrepte a nakŕmte bábätko. Nikdy, nikdy nezohrievajte dojčenské mlieko v mikrovlnnej trúbe. (Ak sa snažíte dojčiť vaše dieťa vašim materským mliekom, podávajte dojčenské mlieko svojmu bábätku cez cievku, ktorú vám predá laktačná poradkyňa a ktorú si priložíte na bradavku a dieťa prikladáte na bradavku, ak sa prisáva. Ak nie, pomôže vám laktačná poradkyňa.)

 

Variácia: Kozie dojčenské mlieko

 

Kozie mlieko je síce bohaté na tuky, ale musí sa pri kŕmení malých detí používať s obozretnosťou, keďže mu chýba kyselina listová a má málo vitamínu B12, pričom obe sú pre rast a vývin dieťaťa podstatné. Je dôležité zaradiť pivovarské kvasnice, aby sa kyselina listová dodala. Pridajte do várky dojčenského mlieka 2 čajové lyžičky na jemno namletej surovej kuracej pečene, ktorá bola predtým zmrazená na 14 dní, aby ste kompenzovali nízke hladiny vitamínu B12. Určite začnite s prikrmovaním žĺtkom od 4 mesiaca.