OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Ryby

Ryby

Dr. Price študujúc tradičné národy zistil, že tí, ktorí jedli morské potraviny, sa tešili najlepšiemu zdraviu. Tí, čo jedli ryby, mali do šírky silnejšie kosti a lepšiu kostrovú štruktúru, ako tí, ktorí jedli červené mäso. (Skupiny na prevažne vegetariánskej strave sa umiestnili až na treťom mieste. Konzumácia rýb podporuje výborný rast a kostnú štruktúru, chráni pred degeneratívnymi ochoreniami a znižuje výskyt koronárnych srdcových chorôb. Všetky oceánske ryby sú vynikajúcim zdrojom makrominerálov a stopových prvkov, hlavne jódu a zinku.

Makrela, ančovička a sleď sú obzvlášť bohaté na minerálne živiny. Mastné ryby z morských hlbín, ako losos, tuniak a mečúň, sú dobrým zdrojom omega-3 a iných mastných kyselín s dlhým reťazcom. Ryby a všetka morská potrava sú vynikajúcim zdrojom v tukoch rozpustných vitamínov – A a D.

Kontaminácia ortuťou je nebezpečná, keď človek je ryby z pobrežných vôd, blízko priemyslových oblastí alebo z kontaminovaných sladkých vôd. Preto autorky radia, aby ste sa vyhýbali sladkovodným rybám, jedine že by ste si boli istí ich pôvodom, najmä sumcovi, kaprovi a iným mrchožrútom a vyhýbali sa prílišnému konzumovaniu mäkkýšov. Kapre sú obvykle vykrmované (podobne ako kurence, či iné zvieratá vo veľkochovoch) na sádkach prinajlepšom len obilím, ale obvykle obilnými kŕmnymi zmesami K1, K2, K3, ktoré narušujú nutričnú hodnotu tuku, hlavne znižujú obsah omega-3 mastných kyselín a ich pomer k omega-6 mastným kyselinám). Ryby, ktoré sa živia pozdĺž pobrežia, ako morský jazyk a platýs, môžu byť kontaminované polychlorovanými bifenilmi. Nemusíte sa obávať hlbokomorských rýb, ako losos, tuniak a mečúň, alebo morského jazyka a platýsa, ktoré pochádzajú z relatívne čistých vôd, ako sú vody Severného Atlantiku. Malé množstvo ortuti sa v týchto rybách obvykle nachádza prirodzene, ale tieto ryby obsahujú látky, ktoré sa s ortuťou viažu, aby ju z tela vyviedli. Rybám z fariem je najlepšie sa vyhýbať. Ich profil mastných kyselín nebude tak dorbý ako u divokých rýb a obvykle sa im dáva nesprávna potrava, ako sójové granule obsahujúce reziduá pesticídov. Lososom na farmách sa dáva farbivo, ktoré ich mäso sfarbí na ružovo.

Ryby musia byť čerstvé. Pozorne sa pozrite na oči a žiabre rýb – oči by mali byť jasné, nie sklené, a žiabre by mali byť červené. Ak ryba ležala vo vitríne viac ako deň, nekupujte ju. Ryby pripravujte v deň, keď ich kúpite, aby boli určite čerstvé.

Ak kupujete tuniaka v plechovke, určite čítajte štítky. Veľa značiek obsahuje hydrolyzované bielkoviny – zdroj neurotoxických chemikálií.

 

Je dobré, podávať ryby aspoň raz za týždeň.