OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Prírodné sladidlá

Prírodné sladidlá

Prírodné sladidlá sú produkty, sladké potraviny, ktorých živiny neboli odstránené alebo sú dokonca koncentrovanejšie vďaka vyvareniu alebo odpareniu.

Surový med: Med, ktorý nebol zahriaty na viac ako 47°C, je plný amylázy, enzýmu, ktorý pomáha tráviť cukry, a tiež obsahuje všetky živiny, aké sa nachádzajú v rastlinných peľoch. To ho robí ideálnym sladidlom na kaše a toasty, keďže amyláza pomáha tráviť obilie. U väčšiny ľudí med nezdvihne krvný cukor tak prudko ako cukor. Používajte ho len na zákusky, ktoré nepotrebujú tepelné spracovanie. Surový med by sa nemal dávať bábätkám, pretože im chýba dostatočné množstvo žalúdočnej kyseliny k zneškodneniu spórov baktérií.

Javorový sirup: Koncentrovaná miazga z javora, je bohatá na stopové prvky. Dodáva výbornú chuť smotanovým zákuskom a môže sa používať do pečených potravín, ako muffiny a palacinky. Bohužiaľ pri výrobe väčšiny kupovaných javorových sirupov sa používa formaldehyd.

Rapadura: Rapadura je obchodný názov dehydrovanej šťavy z cukrovej trstiny, ktorú ľud Indie používal po tisícročia. Je bohatá na minerály, najmä kremík. (V inom zdroji som čítala, že kremík viaže na seba hliník a vyvádza ho von z tela.) Prináša najlepšie výsledky u zákuskov a koláčov, ale neprežeňte to, vo veľkom množstve môže narušiť telesnú chémiu úplne rovnako ako cukor.

Stévia - prášok: Sladký prášok z juhoamerickej bylinky stévie môžu používať tí, ktorí sú citliví dokonca aj na prirodzené sladidlá. Štipka prášku zo stévie osladí rovnako ako lyžička cukru. Nedodáva na objemu a tak je ťažké používať ho s úspechom pri pečení ale je dobrý do šalátových dresingov, smoothies, šľahačky a náplní do zákuskov.

Datlový cukor: Je vyrobený z výživných sušených datlí, nerozpúšťa sa ľahko a teda nie je vhodný pre mnohé zákusky. Svojím vysokým obsahom tryptofánu predstavuje dobré sladidlo pre hyperaktívne deti, keďže táto aminokyslina má upokojujúci účinok. Je výborný v kaši.

Melasa: “Odpadový” produkt z výroby rafinovaného cukru, má silnú chuť a je mierne sladká. Ak je extrahovaná z cukrovej trstiny pestovanej na dobre úrodnej pôde, bude obsahovať veľa minerálov, najmä železo, vápnik, zinok, meď a chróm.

Sladové obilné sirupy (sladenky): Vyrobené zo sladového obilia, obvykle jačmeňa, tieto sirupy sa používali po tisícročia, predovšetkým v Oriente. Naklíčené obilie sa suší v peci, potom sa zrná namelú, krátko sa ponorí do kyslého roztoku a ohrejú sa s vodou, aby sa vytvoril sladový sirup. Sladenky obsahujú malé množstvo živín, ale ich skutočný význam spočíva v tom, že obsahujú málo fruktózy, ktorá je vo veľkom množstve oveľa škodlivejšia ako glukóza.

Čirokový sirup (Surghum): Kedysi obľúbený v Južných Spojených Štátoch, vyrába sa z cukrového čiroku, zrna príbuzného s prosom. Sirup sa získava varením čirokovej miazgy. Obsahuje vitamíny B a minerály, ako železo, vápnik a fosfor. Môže sa používať miesto javorového sirupu.

Prirodzene sladené džemy (napr. sušenou trstinovou šťavou)

 

Nasledujúce sladidlá sa používajú v mnohých tzv. Výrobkoch zdravej výživy, ale mali by sme sa im vyhýbať:

Fruktóza a kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy

Koncentrovaný ovocný džús

Surový”, “prírodný” Turbinado, cukr Sucanat a Floridské kryštály - sú to rafinované cukry, z ktorých boli odstránené živiny

Agávový sirup